Prořezávka stromů pro zdravý růst a bohatou úrodu
Pravidelná prořezávka stromů je nedílnou součástí prevence před nemocemi postihující stromy a přispívá k lepší plodnosti. Pomocí prožezů docílíte zdravého růstu stromů, která ovlivňuje úrodu. Kdy je ideální čas prořezávat stromy a jak se při tom chránit?
Stejně jako každý z nás občas potřebuje zásah lékaře nebo jiného odborníka, tak i naše zahrady vyžadují pravidelnou péči, která jim zajistí zdravý růst a dokonalý vzhled. Pokud teprve zahradu plánujete, nezapomňte na dobré umístění stromů ve vašem zahradním projektu. Jednou z pravidelných aktivit na seznamu prací zahradníka by měla prořezávka stromů. Je ale třeba ji provádět zkušeně, s rozmyslem a ve správný čas.
Proč provádět prořez stromů?
Plodnost stromů
Strom během svého života neustále roste. Různé vedlejší větvičky vyrůstající z hlavního kmene a silných větví snadno způsobí, že bude stromek velmi hustý a bude špatně propouštět světlo. Díky prořezání nových útlých větví bude strom investovat energii jen do hlavních větví a všechny plody budou mít dostatek slunečního svitu pro svůj zdravý růst.
Ochrana před nemocemi
Může se stát, že slabé místo stromu napadne nějaký škůdce. Pokud se jeho pole působnosti rozšíří na celý strom, je možné, že o strom přijdete úplně a budete ho muset pokácet. Je proto důležité udržovat si přehled o stavu stromů a nemocné větve včas odřezat.
Jaké druhy prořezu se provádí?
Zmlazovací řez
Slouží k omlazení stromků a dodání vitality. Provádí se především u starších stromů a keřů. Spočívá v ořezání všechny překážejících, poškozených nebo odumřelých větví, díky tomu může strom investovat energii do zdravých větví, na kterých se bude plodit ovoce.
Výchovný řez
Tento druh řezu se provádí v období 2–5 let po výsadbě stromku. Spočívá v ořezání a zkrácení přírůstků, které se na hlavním výhonu stromů a hlavních větvích během prvního růstu objeví.
Tvarovací řez
Tvarování stromu má za cíl udržet ho v rovném a vyrovnaném postavení, díky němuž bude moct nadále vzpřímeně růst. Během tvarovacího řezu se zbavujeme všech křížících se větví a prořezáváme zahuštěné části stromu tak, aby strom nepadal na jednu či druhou stranu.
TIP: Podívejte se, kdy a jak stříhat ovocné stromy
Udržovací řez
Tento průběžný řez se provádí pro udržení vyrovnanosti stromku, aby byla zachována jeho rovnoměrnost a hojnost. Průběžně se takto odřezávají poškozené nebo nevhodně rostoucí větve.
Kde je ideální prořezávat stromy
Předjaří
Prořezávka v předjaří se provádí ve chvíli, kdy skončí tuhá zima. Je vhodná jako výchovný řez mladších stromků.
Jarní prořez stromů
Na jaře se u stromů nedoporučuje začínat s většími prořezy, v tomto období totiž probíhá především hojení řezných ran. Věnujte se jen prořezávání stromů, které kvetou a plodí až ke konci letní sezóny nebo na podzim. Vše, co kvete brzy na jaře, bychom již měli nechat růst.
Letní prořez stromů
V létě bedlivě sledujte své stromky a průběžně odřezávejte suché a nemocné větve. Díky olistění a plodům je v létě snadno identifikujete, v zimě se bez listů nacházejí hůře. Měli bychom ale práci omezit jen na to nejnutnější, hojení v horkých měsících probíhá pomaleji.
Podzimní prořez stromů
Po podzimní sklizni se můžete pustit do prořezání jádrovin a peckovin. Ideální je během sklizně rovnou prozkoumat stav stromů a prořezávat nadbytečné nebo nemocné větve. Po sklizni můžete prořezat také ořešáky.
Zimní prořez stromů
Nejvýraznější zásahy do stromků doporučujeme provádět v zimě, kdy se rány snadněji zacelují. Zároveň je menší riziko, že se do otevřené rány pustí infekce nebo hmyz. Pohlídejte si ale ideální teplotu, není vhodné prořezávat stromky v teplotě pod 6 °C. Proto se někdy doporučuje jako nejlepší období pro prořezávku konec zimy a začátek jara.
Jak se provádí prořez větví?
Řez by se měl provádět v úhlu 30–45°, přibližně půl centimetru nad pupenem nebo větvením. Pokud je třeba provést řez větší než 3 cm, ránu po seřezání zamázněte včelím voskem. Tak můžete zabránit infekci stromu. Na prořezání tenčích větví vám postačí zahradnická pilka nebo nůžky. Na silnější větvě už můžete potřebovat motorovou pilu. pokud nemáte ještě svojí pilu doma, jako správný kutil zbystřete! Při výběru motorové pily je třeba zvážit několik faktorů, jako je velikost stromu a tloušťka větví, které budete řezat. Doporučuje se zvolit pilu s dostatečným výkonem a kvalitními řeznými zuby, které umožní rychle a hladce proříznout větev. Je také důležité zvolit pilu s pohodlnou a bezpečnou rukojetí, která vám umožní snadné a přesné řezání. Při výběru motorové pily se můžete inspirovat různými testy a recenzemi, které vám pomohou porovnat výkon a kvalitu různých modelů a zjistit, která je pro vás nejlepší volba.
Jak se chránit při prořezávání stromů
Při práci se dřevem a ostrými nástroji je třeba chránit hned několik částí těla. Jinak riskujete, že se zařadíte mezi zástupy neopatrných zahradníků, kteří v létě plní české nemocnice.
Ochrana těla
Pro práci na zahradě si zvolte praktické a pohodlné pracovní oblečení. Ideální jsou pevné montérky z kvalitní bavlny, které jsou vybaveny různými poutky a kapsami na nářadí. Pohlídejte si, aby byly montérky vyrobené z látky s vyšší gramáží, který vás ochrání nejen před špínou, ale také před kousky dřeva, se kterými přijdete při práci do styku. Přečtěte si, jak vybrat pracovní montérky.
Ochrana očí
Před odlétávajícími kousky dřeva ochráníte své oči za pomoci jednoduchých ochranných brýlí. Ty zabrání tomu, aby vám větší kousky pilin vletěly do očí. Pokud se chystáte na delší práci se dřevem, kdy bude vzduchem poletovat spousta velkých i malých třísek, pořiďte si ochranný štít nebo dobře těsnící ochranné brýle, které poskytují vyšší stupeň ochrany.
Ochrana rukou
Bez kvalitní rukavic se do práce nepouštějte. Na jednoduché práce s pilkou vám postačí kvalitní kombinované nebo kožené rukavice, které ochrání svého nositele především před špínou, hrubými materiály a menšími oděrkami. Pro zvýšení ochrany (především při práci s motorovou pilou) si pořiďte rukavice proti pořezu, které jsou pro tuto práci přímo určeny. Díky použitým materiálům dokáží ochránit ruce i při kontaktu s ostrou pilkou nebo řetězem.
Ochrana sluchu
Při delší práci s hlasitým elektrickým nářadím, kam řadíme i motorovou pilu, se vždy doporučuje chránit uši před hlukem. Nejjednodušší ochranou jsou špunty do uší, pro dlouhodobější ochranu doporučujeme ochranná mušlová sluchátka.
Komplexní ochrana
Profesionální dřevaři používají při své práci dřevařské komplety, které kombinují štít se sluchátky a přilbou. Poskytují tak komplexní ochranu nejcitlivějších částí těla. Pokud se do práce se dřevem pouštíte častěji, pořízení takového kompletu se vám vyplatí.
Mohlo by vás zajímat