.
Vážení zákazníci,

využijte naší nabídky a nechte si své objednávky doručovat do PPL BOXŮ a PPL Parcel Shopů pouze za 40,- včetně DPH. 

Při objednávce nad 2.500, - máte poštovné přes PPL a dopravné na naše prodejny zdarma.

 
x

Řez ovocných stromů - návod kdy a jak stříhat stromy

Pravidelná prořezávka stromů je nedílnou součástí prevence před nemocemi postihující stromy a přispívá k lepší plodnosti. Pomocí prožezů docílíte zdravého růstu stromů, která ovlivňuje úrodu. Kdy je ideální čas prořezávat stromy a jak se při tom chránit? 

 

Řez ovocných stromů - návod kdy a jak stříhat stromy

PROČ PROVÁDĚT ŘEZ OVOCNÝCH STROMŮ?

Plodnost stromů

Strom během svého života neustále roste. Různé vedlejší větvičky vyrůstající z hlavního kmene a silných větví snadno způsobí, že bude stromek velmi hustý a bude špatně propouštět světlo. Díky prořezání nových útlých větví bude strom investovat energii jen do hlavních větví a všechny plody budou mít dostatek slunečního svitu pro svůj zdravý růst.
 

Ochrana před nemocemi

Může se stát, že slabé místo stromu napadne nějaký škůdce. Pokud se jeho pole působnosti rozšíří na celý strom, je možné, že o strom přijdete úplně a budete ho muset pokácet. Je proto důležité udržovat si přehled o stavu stromů a nemocné větve včas odřezat.
 

JAKÉ DRUHY PROŘEZU SE PROVÁDÍ?

Řez ovocných stromů po výsadbě

Co je řez po výsadbě?

Řez ovocných stromů po výsadbě je nezbytnou praxí, která slouží k formování koruny, podpoře zdravého růstu a odstranění nepotřebných větví. Provádí se obvykle na jaře před začátkem aktivního růstu, aby se minimalizovalo poškození stromu a podpořil se správný vývoj. Při řezu se snažíme vyvážit velikost koruny a kořenového balu.

 

Návod na řez ovocných stromů po výsadbě:

 • Řez provádějte pár dnů po zasazení ideálně v předjaří: Řez ovocných stromů po výsadbě se obvykle provádí na jaře, před začátkem aktivního růstu.

 • Odstraňte všechny poškozené a nemocné větve: Použijte ostré zahradní nůžky ideálně dvoubřité nebo zahradnické nůžky. Odstraňte všechny suché, poškozené nebo nemocné větve.

 • Vytvarujte korunu: Odstraňte všechny boční větve a větve, které rostou směrem do koruny. Dále zmenšete korunu na větší polovinu růstu stromu a ve vyváženém poměru ke kořenovému balu.

 • Řežte na zdravý pupen: Řežte nad zdravým pupenem, který je na vnější straně větve.

 • Udržujte čisté řezy: Po každém řezu zkontrolujte řezanou plochu a ujistěte se, že je čistá a hladká.  

Zmlazovací řez

Co je zmlazovací řez?


Zmlazovací řez ovocných stromů je důležitý právě pro starší stromy o které nebylo delší dobou pečovano a kterým chceme vehnat novou sílu do větví. Tento druh řezu slouží k oživení starších stromů a podpoře jejich zdravého růstu a plodivosti. Doporučuje se provést zmlazovací řez na stromech starých 5 až 10 let.

 

Návod na zmlazovací řez ovocných stromů:

 • Řez provádějte ve správný čas: Zmlazovací řez se nejlépe provádí na konci zimy nebo na začátku jara, před začátkem vegetačního období.

 • Odstraňte staré, suché, napadené a slabé větve: Identifikujte staré, nemocné, suché a slabé větve a odřízněte je. Tím stromu velmi ulehčíte a nasměrujete tok energie do zdravých větví. Nebojte se většího zásahu, který prosvětlí a vytvaruje korunu, stromu tím jedině prospějete.

 • Provádějte správné řezy a ochraňte místa řezů: Při řezání silnějších větví se snažte řez provést pod úhlem, nebo na očko. Nezapomeňte řeznou ránu ošetřit štěpařským voskem nebo stromovým balzámem.

 • Udržujte vyvážený růst: Snažte se o udržení vyváženého růstu koruny, odstraňujte větve, které  a podpořte rovnoměrné rozložení energie ve stromu.

 

Výchovný řez

Co je výchovný řez?

Výchovný řez ovocných stromů se provádí v období 2–5 let po výsadbě stromku, když strom začíná aktivně růst. Tento druh řezu se zaměřuje na ořezání a zkrácení přírůstků, které se objeví na hlavním výhonu stromů a hlavních větvích během prvního růstu. Cílem je dosáhnout správného tvaru koruny a vyváženého růstu větví. Pravidelný výchovný řez pomáhá stromu vybudovat pevnou strukturu a připravit ho na budoucí plodnost a produktivitu.

 

Návod na výchovný řez ovocných stromů:

 • Vyberte správný čas: Jako většina řezů, tak i výchovný řez je nejlepší provádí na jaře, před začátkem aktivního růstu stromu. 

 • Identifikujte dominantní větev: Vyberte jednu silnou a dobře umístěnou větev, která se stane hlavní větví koruny. Ostatní větve, které by mohly konkurovat této dominantní větvi, odstraňte.

 • Odstraňte konkurenční větve: Odstraňte boční větve, které rostou směrem k dominantní větvi nebo jsou příliš nízko umístěné. Cílem je vytvořit rovnoměrné rozložení větví v koruně.

 • Řežte nad zdravý pupen: Při odstraňování větví řežte nad zdravým pupenem orientovaným ven od středu stromu. Tím podpoříte vývoj nových větví směrem ven a zabraňujete přílišnému svinování koruny do středu.

 • Sledujte vyvážený růst: Pravidelně kontrolujte růst stromu a upravujte korunu podle potřeby. Odstraňte příliš rychle rostoucí větve a podpořte růst slabších větví, aby se dosáhlo vyváženého větvení.

 

Tvarovací řez

Tvarování stromu má za cíl udržet ho v rovném a vyrovnaném postavení, díky němuž bude moct nadále vzpřímeně růst. Během tvarovacího řezu se zbavujeme všech křížících se větví a prořezáváme zahuštěné části stromu tak, aby strom nepadal na jednu či druhou stranu.
TIP: Podívejte se, kdy a jak stříhat ovocné stromy

 

Udržovací řez

Tento průběžný řez se provádí pro udržení vyrovnanosti stromku, aby byla zachována jeho rovnoměrnost a hojnost. Průběžně se takto odřezávají poškozené nebo nevhodně rostoucí větve.
 

KDY ŘEZAT OVOCNÉ STROMY?

Předjaří

Prořezávka v předjaří se provádí ve chvíli, kdy skončí tuhá zima. Je vhodná jako výchovný řez mladších stromků.
 

Jarní řez ovocných stromů

Na jaře se u stromů nedoporučuje začínat s většími prořezy, v tomto období totiž probíhá především hojení řezných ran. Věnujte se jen prořezávání stromů, které kvetou a plodí až ke konci letní sezóny nebo na podzim. Vše, co kvete brzy na jaře, bychom již měli nechat růst.
 

Letní řez ovocných stromů

V létě bedlivě sledujte své stromky a průběžně odřezávejte suché a nemocné větve. Díky olistění a plodům je v létě snadno identifikujete, v zimě se bez listů nacházejí hůře. Měli bychom ale práci omezit jen na to nejnutnější, hojení v horkých měsících probíhá pomaleji.
 

Podzimní řez ovocných stromů

Po podzimní sklizni se můžete pustit do prořezání jádrovin a peckovin. Ideální je během sklizně rovnou prozkoumat stav stromů a prořezávat nadbytečné nebo nemocné větve. Po sklizni můžete prořezat také ořešáky.
 

Zimní řez ovocných stromů

Nejvýraznější zásahy do stromků doporučujeme provádět v zimě, kdy se rány snadněji zacelují. Zároveň je menší riziko, že se do otevřené rány pustí infekce nebo hmyz. Pohlídejte si ale ideální teplotu, není vhodné prořezávat stromky v teplotě pod 6 °C. Proto se někdy doporučuje jako nejlepší období pro prořezávku konec zimy a začátek jara.
 

JAK SE PROVÁDÍ PROŘEZ VĚTVÍ?

Řez by se měl provádět v úhlu 30–45°, přibližně půl centimetru nad pupenem nebo větvením. Pokud je třeba provést řez větší než 3 cm, ránu po seřezání zamázněte včelím voskem. Tak můžete zabránit infekci stromu. Na prořezání tenčích větví vám postačí zahradnická pilka nebo nůžky. Na silnější větvě už můžete potřebovat motorovou pilu. pokud nemáte ještě svojí pilu doma, jako správný kutil zbystřete! Při výběru motorové pily je třeba zvážit několik faktorů, jako je velikost stromu a tloušťka větví, které budete řezat. Doporučuje se zvolit pilu s dostatečným výkonem a kvalitními řeznými zuby, které umožní rychle a hladce proříznout větev. Je také důležité zvolit pilu s pohodlnou a bezpečnou rukojetí, která vám umožní snadné a přesné řezání. Při výběru motorové pily se můžete inspirovat různými testy a recenzemi, které vám pomohou porovnat výkon a kvalitu různých modelů a zjistit, která je pro vás nejlepší volba.

JAK SE CHRÁNIT PŘI PROŘEZÁVÁNÍ STROMŮ

Při práci se dřevem a ostrými nástroji je třeba chránit hned několik částí těla. Jinak riskujete, že se zařadíte mezi zástupy neopatrných zahradníků, kteří v létě plní české nemocnice.
 

Ochrana těla

Pro práci na zahradě si zvolte praktické a pohodlné pracovní oblečení. Ideální jsou pevné montérky z kvalitní bavlny, které jsou vybaveny různými poutky a kapsami na nářadí. Pohlídejte si, aby byly montérky vyrobené z látky s vyšší gramáží, který vás ochrání nejen před špínou, ale také před kousky dřeva, se kterými přijdete při práci do styku. Přečtěte si, jak vybrat pracovní montérky.
 

Ochrana očí

Před odlétávajícími kousky dřeva ochráníte své oči za pomoci jednoduchých ochranných brýlí. Ty zabrání tomu, aby vám větší kousky pilin vletěly do očí. Pokud se chystáte na delší práci se dřevem, kdy bude vzduchem poletovat spousta velkých i malých třísek, pořiďte si ochranný štít nebo dobře těsnící ochranné brýle, které poskytují vyšší stupeň ochrany.
 

Ochrana rukou

Bez kvalitní rukavic se do práce nepouštějte. Na jednoduché práce s pilkou vám postačí kvalitní kombinované nebo kožené rukavice, které ochrání svého nositele především před špínou, hrubými materiály a menšími oděrkami. Pro zvýšení ochrany (především při práci s motorovou pilou) si pořiďte rukavice proti pořezu, které jsou pro tuto práci přímo určeny. Díky použitým materiálům dokáží ochránit ruce i při kontaktu s ostrou pilkou nebo řetězem.
 

Ochrana sluchu

Při delší práci s hlasitým elektrickým nářadím, kam řadíme i motorovou pilu, se vždy doporučuje chránit uši před hlukem. Nejjednodušší ochranou jsou špunty do uší, pro dlouhodobější ochranu doporučujeme ochranná mušlová sluchátka.
 

Komplexní ochrana

Profesionální dřevaři používají při své práci dřevařské komplety, které kombinují štít se sluchátky a přilbou. Poskytují tak komplexní ochranu nejcitlivějších částí těla. Pokud se do práce se dřevem pouštíte častěji, pořízení takového kompletu se vám vyplatí.

SpinnerČekejte

Copyright © 1997 - 2023 Brudra s.r.o. All rights reserved.