Postup při malování bytu svépomocí

Toužíte po vzdušném interiéru, kterému dominují hladké bělostné zdi? Nebo naopak chcete, aby barvy zářily z vašich stěn a staly se tak designovým prvkem vašeho domova? Ať už je vaše představa jakákoli, k jejímu dosažení někdy vede trnitá cesta. Malování svépomocí ale nemusí být utrpením. Především pokud víte, jak se na něj připravit, co si dopředu nachystat a jak jej naplánovat.
Postup při malování bytu svépomocí


Plánování a příprava zdí

Tento postup se vám hodit například při výmalbě obývacího pokoje. Nejprve je vhodné zjistit, jaký je aktuální stav zdi, kterou se chystáte malovat: Jak velký zásah bude stěna potřebovat, aby byla hladká, srovnaná a připravená na malování? Je třeba opravit především všechny praskliny, vyvrtané díry, skoby, uražené rohy a vydrolená místa. Někdy je nutné také zeď oškrábat, a to v případě, kde je na ní nanesená příliš tlustá vrstva odlupujících se starých maleb. Ke škrábání přistupte i v případě, že se chystáte současnou výraznou malbu měnit za světlejší odstín. Tmavý podklad by mohl novou barvou prosvítat a každý škrábanec by šel extrémně vidět.

Jak se na tuto fázi připravit? Pomůcky nakupujte podle stavu zdí. Může se vám hodit například brusný papír, špachtle na vyrovnání povrchu nebo oškrábání staré malby, stěrkovací hmota na zakrytí prasklin nebo tmel na zarovnání otlučených rohů. Při práci oceníte také nezbytné pomůcky na ochranu podlahy (igelit, vysavač, smeták) a samotného pracovníka (montérky, pracovní rukavice).
 

Příprava na malování

Jakmile zahladíte všechny nesrovnalosti, naplánujte si samotné malování. Spočítejte si, jakou rozlohu má zeď, kterou se chystáte vymalovat. Na obalu každé kvalitnější barvy najdete informaci o vydatnosti, tedy kolik metrů plochy lze přibližně vymalovat jedním litrem barvy. Tak zjistíte, kolik barvy budete potřebovat. Při nákupu dbejte na správný výběr typu i odstínu barvy. Nevolte příliš tmavé barvy do malých interiérů, které potřebují naopak prosvětlit. Do ložnice volte barvy v jemných pastelových odstínech, kuchyň můžete rozzářit i veselejšími odstíny. Pokud si nejste odstínem jistí, kupte si nejprve malou plechovku nebo kyblík a barvu vyzkoušejte na místě, které nepůjde vidět (například za nábytkem).

Dále budete potřebovat váleček, teleskopickou tyč, štětce a štafle. Nezapomeňte ani na to, že budete muset chránit podlahy a nábytek v místnosti, takže si obstarejte dostatek igelitu a ochranné pásky. Chraňte také sami sebe a připravte si na malování montérky, pohodlné pracovní tričko, lehké textilní pracovní rukavice a pokrývku hlavy pro ochranu vlasů. Pokud si nechcete oblečení ušpinit, můžete zvolit jednorázové pracovní oblečení, jako je jednorázová pracovní kombinéza, kterou po použití jednoduše vyhodíte.

Naplánujte si malování na období, kdy můžete nechat otevřená okna, a to nejen při malování, ale také po něm, aby malba na zdech dobře schla.
 

Jdeme na to

Vystěhujte z místnosti veškerý nábytek a vybavení, které by vám při malování mohlo zavazet, mohlo by se poškodit nebo zašpinit. Pokud je nábytek příliš těžký nebo prostorný na to, abyste ho přesunuli do jiné místnosti, stačí ho nastěhovat do středu místnosti a překrýt igelitem. Poté oblepte ochrannou páskou všechny části místnosti, kde končí zdi a začíná cokoli jiného – podlaha, vypínače, zárubně.

V dalším kroku pokryjte igelitem také podlahu v bezprostřední blízkosti stěny, kterou budete malovat. Ochráníte ji tak před případnými stříkanci a kapkami. Pokud budete malovat i strop, bude třeba zakrýt veškerý povrch v místnosti.

Pak už si můžete obléct ochranné pracovní oblečení, namíchat barvu podle návodu a pustit se do práce.
 

Jak správně malovat

  1. Při malování se zpravidla se začíná stropem. Začněte tedy v jednom rohu a postupujte od stěny ke stěně, dokud nebudete mít vymalovaný celý strop. Na špatně dostupná místa použijte štětec, na větší plochy váleček.
  2. Poté můžete pokračovat stěnami. Opět začněte v rohu místnosti a pokračujte po směru hodinových ručiček kolem celého pokoje.
  3. Pokud napojujeme v rohu místnosti nebo u stropu různé odstíny, je třeba nejprve nechat zaschnout první nanesený odstín, až poté začít nanášet sousedící.
Nátěry se většinou aplikují ve dvou vrstvách. Někdy ke kvalitnímu vymalování postačí jen jedna vrstva – tak je tomu většinou v případech, kdy se nanášená barva velmi podobá barvě podkladu. Před aplikací další vrstvy nátěru počkejte několik hodin (podle počasí a vrstvy barvy to bývá od 2 do 8 hodin), než nanesená barva uschne. Ideální je ponechat v místnosti průvan a otevřená okna i vchodové dveře, schnutí tak velmi urychlíte.

Potřebujete pomoct s výběrem z naší nabídky? Navštivte některou z našich prodejen Brudra v Praze nebo nás kontaktujte. Rádi vám pomůžeme.
 

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Jak vybrat pracovní kalhoty / montérky
Kožené boty: typy kůže, tipy na výběr a péče
OOPP: osobní ochranné pracovní prostředky

SpinnerČekejte

Copyright © 1997 - 2023 Brudra s.r.o. All rights reserved.