Stavba pergoly svépomocí - návod a stavební povolení

Rozhodli jste se postavit si vlastní pergolu? Tak to jste tady správně! Jednoduše, v tomto článku najdete návod jak na to. V první části se podíváme na právní náležitosti a oplétačky kolem stavebního povolení v souvislosti s pergolou a v druhé části článku už najdete slibovaný návod na stavbu pergoly - svépomocí.

Stavba pergoly svépomocí - návod a stavební povolení

Pergola je úžasná součást zahrady, která vám poskytne nejen stín, ale taky příjemné místo pro relaxaci a grilovačku s přáteli. Pokud se do stavby pustíte svépomocí, je potřeba dodržet několik základních bodů, ale zvládne to i kutil začátečník a my budeme moc rádi, když vám tento návod pomůže a třeba nám pošlete fotku vašeho díla!

 

Stavební povolení na pergolu:

Potřebujete na stavbu pergoly stavební povolení? Ne, ale…

Zákon v České republice rozlišuje mezi pergolami a přístřešky. Pergola je lehká konstrukce složená z trámů a latí, která poskytuje vzdušné zastřešení. Na rozdíl od přístřešků nemá pergola uzavřenou vrchní část. Pergola tak spadá pod kategorii drobných staveb.

Přístřešky, naopak, jsou zastřešené stavby bez obvodové svislé konstrukce, do kterých spadají například altány, zastřešené terasy nebo parkovací místa, a jsou považovány za stavby. To znamená, že pro jejich stavbu už potřebujete povolení.

 

Pokud jste si jistí, že jdete stavět pergolu a ne přístřešek, můžete ji postavit kamkoliv na pozemek u domu či rekreační stavby. Nicméně existují některé podmínky, které musí pergola bez stavebního povolení splňovat. Podívejte se na nabídku zahradních chatek od Pienca.cz, které jsou ideální na stavbu svépomocí.

 

Pergola bez stavebního povolení - podmínky:

 
  • Zastavěná plocha: Plocha pergoly by neměla přesáhnout 25 m².
  • Výška: Výška pergoly by měla být do 5 metrů.
  • Podsklepení: Pergola nesmí mít podsklepenou část vyšší než 3 metry.
  • Umístění: Pergola by měla být umístěna alespoň 2 metry od hranice pozemku.
  • Funkce: Pergola by neměla sloužit k podnikání a neměla by obsahovat hygienické zařízení ani obytnou místnost.
 

Je důležité si uvědomit, že pokud pergola nesplňuje některou z uvedených podmínek, může být vyžadováno územní rozhodnutí nebo stavební povolení. Pokud je pergola větší než 25 m², je třeba nejen souhlas, ale také ohlášení stavby.

 

Jak postavit pergolu k domu?

Pokud máte v plánu přistavit pergolu k domu, vždy bude vyžadováno stavební povolení. Pergola se v takovém případě již považovuje za přístřešek, ať už zastřešený nebo nezastřešený a rozšiřuje půdorys domu. Je vhodné se v takové situaci informovat na místním stavebním úřadě, kde vám poradí jak přesně postupovat.

 

Jak postavit pergolu - příprava

Oficiality jsou za námi a můžeme se vrhnout do plánování a přípravy materiálu:

 

Naplánujte pergolu a nakreslete projekt:

  • Nejprve zvolte místo na zahradě, kam chcete pergolu umístit. Zvažovat můžete například tyto faktory: světlo v průběhu dne, přístupnost od domu, nebo výhledy. Zamyslete se, zda chcete pergolu zastřešit, nebo ji připojit ke konstrukci domu. V tom případě už musíte na úřad.

  • Teď si vezměte provázek a metr a vyznačte si na zahradě přesné místo, kam pergolu chcete postavit. Popusťte uzdu fantazii, nebo použijte nějaký online plánovač pro lepší představu výsledné stavby.

  • Projekt pergoly se bude určitě hodit. Je to sice malá stavba, ale čím podrobnější projekt máte, tím méně chyb při stavbě uděláte. Do projektu zaneste: umístění sloupů, nosníků, základů, a další části konstrukce. Vše si poctivě okótujte, abyste na základě tohoto nákresu mohli snadno vypočítat potřebný materiál. Můžete použít nějaký online konstrukční program, nebo si vystačíte s papírem a tužkou.

 

Vybíráme materiál na pergolu:

Pergoly se většinou staví z dřeva nebo z hliníku. Dřevěná pergola má krásný přírodní vzhled a můžete si ji naplánovat a postavit přesně podle svých představ. Vyžaduje však pravidelnou údržbu a má nižší životnost. Na druhé straně hliníková pergola je snadná na údržbu, vydrží desítky let bez větší údržby a má snadno se montuje. Vzhled má spíše moderní. Při výběru mezi dřevěnou a hliníkovou pergolou je třeba zvážit vaše estetické preference, jaké máte nároky na životnost či údržbu a zkrátka co se vám líbí víc. 🙂

 

Hliníková pergola:

V případě, že chcete stavět pergolu z hliníku, je nejlepší volbou stavebnicový systém. To vám umožní rychlejší a snazší montáž, i když budete omezeni výběrem konstrukcí, designů a rozměrů. Samozřejmě si můžete nechat pergolu z hliníku vyrobit na míru, ale v takovém případě doporučujeme zvážit odbornou montáž a počítat s vyššími náklady.

 

Dřevěná pergola - výběr dřeva:

Pokud se rozhodnete pro dřevěnou pergolu, je důležité vybrat vhodné stavební dřevo. Tvrdé dřevo, jako dub, je vhodné pro otevřené pergoly bez zastřešení, protože odolá nepříznivým povětrnostním podmínkám. Měkčí dřeviny, jako smrk, mohou být použity pro pergoly se střešní krytinou. V každém případě je důležité pravidelně impregnovat nebo lakovat dřevo, aby se prodloužila jeho životnost.

 

 

Stavba dřevěné pergoly - návod krok za krokem:

Přinášíme vám jednoduchý návod, podle kterého postaví pergolu i kutil začátečník. Volíme cestu dřevěných pergol a jdeme na to!

Připravte si potřebné nářadí , spojovací materiál a pracovní oblečení:

  • Nářadí: vrtačka, pila, kladivo, kleště, vodováha, rýč, hrábě, žebřík a podobné

  • Vyměřování: Metr, úhelník, pásmo, lejzr, Měřicí pásky a úhelníky pro přesné měření a označování

  • Spojovací materiál: Vruty do dřeva, hřebíky, kramle a další materiál podle vašeho projektu

  • Pracovní a ochranné pomůcky: pracovní oblečení, rukavice, pevné boty, atd.

 

Připravte si potřebný stavební materiál:

Ze všeho nejdříve budete potřebovat stavební řezivo a to na konstrukci a nejspíš i terasu, tedy podlahu pergoly. Pokud se chystáte stavět pod pergolu betonový základ, nebo patky, připravte si všechen potřebný materiál. Například: beton, bednění, kotevní patky, chemické kotvy a podobně.

 

Konstrukční prvky pergoly:

Pergola se skládá z několika konstrukčních prvků, které je důležité zohlednit při stavbě. Patří sem vybetonovaný základ, kotevní patky, sloupky, věnec, zavětrování, příčné krokve a střešní krytina. Doporučujeme nevynechat žádnou z těchto částí, při větrných dnech to určitě oceníte. ;)

 

Nařezání dílů a opracování dřeva:

Před samotnou stavbou pergoly si nařežte všechny potřebné díly a pečlivě je opracujte. Použijte kvalitní pokosovou pilu pro přesné řezy. Aby bylo dřevo hladké na dotek, použijte brusku. Nezapomeňte dřevo natřít, nebo nalakovat ještě před montáží pergoly.

 

Příprava betonových základů a upevnění patky:

Pro stavbu pevné pergoly je nejlepší vybudovat betonový základ s kotevními patkami. Pokud stavíte na dřevěné terase, rovnou můžete vyvrtat zdířky a pomocí vrutů připevnit kotevní patky. Pokud stavíte na terénu, vykopejte jámy a vytvořte bednění, do kterého nalijete beton a umístíte kotevní patky. Ujistěte se, že jsou patky v jedné rovině. Tak a máme základy!

 

Samotná stavba pergoly:

Po přípravě základů můžete začít stavět a spojovat jednotlivé části pergoly. Nejprve sestavte přední a zadní rám pergoly spojením sloupků a dřevěných překladů. Poté spojte oba rámky příčnými krokvemi a upevněte je vruty. Při dodržení správných postupů a použití kvalitních spojovacích materiálů by měla být pergola pevná, stabilní a v neposlední řadě krásná!

 

Tak a máte to za sebou… Jaký je to pocit?! Nyní se můžete odměnit doladěním detailů a doplňků. Můžete přidat stylové osvětlení, nebo zasadit popínavé rostliny.

Popínavé rostliny na pergolu

Pro inspiraci můžete vybírat například z těchto krásných popínavých rostlin:

  • Vistárie

  • Plamének

  • Zimolez

  • Akébie

  • Břečťan

 

A je hotovo, teď už jen kolaudačka. :) 

Tak jsme na konci! Doufáme, že vám tento návod pomůže postavit pergolu snů, pod kterou se uskuteční nejedna grilovačka a oslava narozenin. A co dál? Budeme moc rádi, když se s námi podělíte o váš úspěch a vaše kutilské umění. Takže nám nezapomeňte poslat fotky vaší nové pergoly na naši Facebookovou stránku Brudra.cz. Těším se na vaše projekty a ty nejlepší fotky budeme sdílet! 

Hodně kutilských úspěchů přeje Brudra!

SpinnerČekejte

Copyright © 1997 - 2023 Brudra s.r.o. All rights reserved.