.
Vážení zákazníci,

využijte naší nabídky a nechte si své objednávky doručovat do PPL BOXŮ a PPL Parcel Shopů pouze za 40,- včetně DPH. 

Při objednávce nad 2.500, - máte poštovné přes PPL a dopravné na naše prodejny zdarma.

 
x

Jak vyčistit ucpaný odpad

Každý se alespoň jednou v životě setká s ucpaným odpadem. Ať už se jedná o ucpaný dřez, záchod, nebo sprchový kout, není potřeba panikařit. Vyčistit odpad zvládne i úplný amatér.  V tomto článku vám jednoduše vysvětlíme jak na ucpaný odpad, jaké metody můžete použít a následně také, jak ucpání odpadu předejít pro příště. Nezoufejte i v nejčistší domácnosti je někdy potřeba použít záchodový zvon! Tak si vyhrňte rukávy, nasaďte gumové rukavice a jdeme na to!

Jak vyčistit ucpaný odpad

Jak poznat ucpané odpadní potrubí:

Příznaky ucpaného odpadu v domácnosti:

 • Pomalé odtékání vody ve dřezu, ve sprše a ve vaně

 • Zvýšená hladina vody v toaletě

 • Neobvyklé zvuky bublání nebo šplouchání v potrubí

 • Nepříjemný zápach z odpadu

   

Příznaky ucpané kanalizace nebo odpadního potrubí:

Ve vážnějších případech dochází k ucpání větší části kanalizace nebo odpadního potrubí. To se následně může projevit menší katastrofou.

 • Zpětný náraz, nebo vracení vody z odpadu do domácnosti

 • Významnější zápach z potrubí

 • Potíže s používáním toalety, sprchy a dalších zařízení


Jak předcházet ucpávání odpadu:

Prevence je vždy lepší než léčba! Dodržováním těchto zásad můžete minimalizovat riziko ucpaného odpadu:

 • Do toalety nikdy neházejte cizí předměty ( tampony, hygienické ubrousky atd.)

 • Vyhněte se zbytkům jídla, tukům a olejům ve dřezu

 • Používejte sítko do dřezu i do jiných zařízení

 • Pravidelně preventivně čistěte potrubí chemickou, nebo přírodní metodou a horkou vodou

Jak vyčistit ucpaný odpad - možnosti:

Mechanické metody:

 • Záchodový zvon

Jakmile máte podezření na ucpaný odpad, všeho nechte a sáhněte po záchodovém zvonu. Není účinnější nástroj, který by dokázal jednoduše vytvořit silný a účinný podtlak, který může vaše potrubí zachránit. Do odtoku napusťte trochu vody, obejměte odtok krajem zvonu a pumpujte, dokud se potrubí neuvolní.

 • Protahovací pero

Zaveďte pero do potrubí a točte koncovou klikou, dokud špička pera neprojde až k ucpané části. Zanesené místo prošťouchněte a pero z potrubí vytáhněte. Odpad prolejte horkou vodou a postup zopakujte pro případ, kdy se špunt v potrubí neuvolní, ale pouze posune.

 

Chemické metody:

Jestliže se mechanicky nepodařilo potrubí uvolnit, je na řadě použití chemických odstraňovačů ucpaného odpadu: Tyto chemické přípravky jsou k dispozici ve formě prášků, gelů nebo kapalin. Obsahují látky, které dokážou rozpustit organické materiály, tuky a jiné částice způsobující ucpaní. 

 

Při chemickém čištění odpadu postupujte následovně:

 
 • Používejte ochranné pomůcky (brýle, rukavice, roušku)

 • Přesně dodržujte návod na obalu přípravku.

 • Na závěr odpadní systém dobře promyjte horkou vodou.

 • Buďte opatrní, abyste nepřišli do styku s chemickými látkami.
   

Ochranné brýle

Rukavice ARGUS

Respirátor 3M 


Pokud se vám takto nepodaří potrubí uvolnit, neopakujte postup více než třikrát. Můžete chemikálií tzv. “zabetonovat” odpad. S tímto už si poradí pouze odborníci.

Přírodní metody

Přírodní metody s využitím sody a octa: 

Přírodní čisticí směs sody a octa může být efektivní pro menší zanesení odpadů a je skvělá pro preventivní pročišťování potrubí.

 • Do odtoku vsypte asi 1/2 šálku sody.

 • Dále nalejte asi 1/2 šálku octa.

 • Nechte směs reagovat a bublat asi 15 minut.

 • Propláchněte horkou vodou.

 • Případně postup zopakujte. 
Nezapomeňte také na kvalitní pojištění domácnosti pro případ rozsáhlejších problémů s vodou nebo odpadem.


Profesionální pomoc a kdy ji vyhledat:

Pokud metody uvolnění ucpaného odpadu ztroskotají nebo pokud se problémy opakují, je vhodné vyhledat profesionální pomoc. Odborníci na odpadní systémy mají k dispozici pokročilé nástroje a znalosti k identifikaci a řešení složitějších ucpaní. 

 

Jak na ucpaný odpad v domácnosti:

Pojďme se podívat na konkrétní problémy u jednotlivých zařízení. Níže najdete jednoduchý návod jak postupovat při ucpání odpadů v kuchyni i v koupelně.

 

Ucpaný odpad dřez a umyvadlo:

Pokud nezabízá podtlak ze záchodového zvonu přímo ve dřezu v odtoku, postupujte následovně: Připravte nádobu pod dřez nebo umyvadlo, odpojte sifon a nechte vodu vytéct do nádoby. Protáhněte sifon drátem a propláchněte horkou vodou. Do potrubí ve zdi vložte čistící drát a postupujte dle pokynů výše. Pokud nepomáhá, zvolte vhodný chemický odstraňovač, nalijte podle pokynů a opláchněte.

Ucpaný odpad sprcha a vana:

Nejdříve otevřete odtok a ručně vyberte pevné nečistoty. Můžete použít háček, nebo drát. Následně vyzkoušejte záchodovým zvonem uvolnit potrubí vytvořením podtlaku. Jestliže tato metoda nepomáhá zkuste čistící drát dle návodu výše, nebo chemickou metodu. 

 

Ucpaný odpad wc:

Napusťte trochu vody do mísy, vložte záchodový zvon a pumpujte. Pokud to nezabere, zkuste čistící drát. Chemický odstraňovač je další volbou, je však potřeba být v tomto případě velice obezřetný a dodržovat bezpečnostní pokyny. I v tomto případě můžete dojít až ke šťastnému konci, vždy je ale možné požádat o pomoc profesionály.

Co dělat, když se problémy opakují:

Identifikace opakujících se problémů:

Zkuste příjít na to, co odpad pravidelně ucpává a takovému chování se vyhnout. Preventivně potrubí čistit a nepouštět do něj žádné větší částice. 

Konzultace s odborníkem:

Pokud se opakovaně setkáváte s problémy s ucpaným odpadem, poraďte se s odborníkem na odpadní systémy. Je možné, že váš dům nebo byt má nesprávně zhotovené potrubí a v některých částech jsou odpadní kolena úzká nebo příliš ostrá. V takových případech je třeba uvažovat nad modernizací potrubí. Nezoufejte, v dnešní době jsou specializované firmy, které dokážou potrubí kamerově prozkoumat, identifikovat problém a navrhnout řešení. 

 

SpinnerČekejte

Copyright © 1997 - 2023 Brudra s.r.o. All rights reserved.