Vše o funkčním prádle: info, péče a tipy na produkty

Funkční prádlo je oblečení se specifickými vlastnostmi, které je vhodné do extrémních podmínek, kam můžeme řadit sport nebo náročnou práci. Jaké jsou jeho výhody a jak o něj správně pečovat, aby vám jeho vlastnosti sloužily co nejdéle? Vše zjistíte v našem článku.
Vše o funkčním prádle: info, péče a tipy na produkty
Obléká se jako první vrstva, je proto třeba, aby přiléhalo přímo na kůži. Nikdy si pod funkční prádlo neoblékejte jiné oblečené. Vždy si také dobře vybírejte velikost, aby na vás prádlo neplandalo a pohodlně obepínalo tělo.

Podle principů vrstvení poté na spodní funkční vrstvu patří další kousky oblečení, které vám pomůžou zajistit další vlastnosti, jako je teplo, ochrana před větrem nebo před deštěm. Skvěle se k funkčnímu prádlu hodí například mikiny a nepromokavé bundy. Vždy ale vrstvy volte podle aktuálního počasí.
 

Jak funguje funkční prádlo

Díky použitým materiálům a způsobu ušití pomáhá funkční prádlo v chladném počasí udržovat teplo, v horku ochlazovat a odvádět pot z kůže tak, abyste byli po celou dobu práce v suchu.

70140-CR.jpgVyberte si z nabídky funkčního oblečení (vše v různých barvách i velikostech):

Dámské funkční oblečení
Pánské funkční oblečení
Dětské funkční oblečení


Jak prát funkční prádlo

Jak často prát funkční prádlo

Platí, že při častém praní termoprádlo ztrácí své funkční vlastnosti. Některé kousky funkčního oblečení proto není vhodné prát po každém použití. Spodní prádlo a trička je vhodné prát ihned po sportovním výkonu, pot totiž může poškodit jejich vlákna. Stejně tak může uškodit prací prostředek, který ucpe prostor mezi vlákny. To se týká oblečení z polyesteru nebo polypropylenu (označení materiálu najdete na etiketě). Naopak oblečení z merino vlny vydrží i několik dnů opakovaného nošení, po výkonu ho stačí nechat vyvětrat a proschnout.

Pokud jste si pořídili také mikinu nebo bundu se specifickými vlastnostmi, omezte jejich praní na několik vyprání za sezónu.
 

Ruční praní funkčního prádla

Vhodným způsobem, jak osvěžit zpocené tričko, je vzít ho po sportovním výkonu s sebou do sprchy a pořádně ho propláchnout v čisté vodě bez jakýchkoli prostředků, nebo provést stejný proces v umývadle. Po pořádném propláchnutí v čisté vodě prádlo jemně vyždímejte a nechte volně uschnout na čerstvém vzduchu.
 

Praní funkčního prádla v pračce

Pokud máte větší spotřebu oblečení nebo se vám nechce každý kousek prát ručně, pořiďte si speciální prací prostředek na funkční prádlo. Můžete ho zakoupit v drogeriích, v obchodech s outdoorovým vybavením nebo na internetu. Tyto prostředky bývají většinou tekuté a při praní nezanáší vlákna funkčního prádla. Při praní v pračce dodržujte také následující zásady:
  • Nepoužívejte aviváž ani změkčovač vody. Tyto přípravky by obalily vlákna a narušily by vlastnosti oblečení.
  • Funkční prádlo nikdy nesušte v sušičce, nechte ho volně uschnout na volném vzduchu.
  • Nikdy funkční prádlo nežehlete, hrozilo by spečení vláken k sobě a nenapravitelné zničení.
  • Na každém kousku oblečení najdete informaci o maximální teplotě, na kterou můžete prádlo prát. Většinou těmto teplotám odpovídá program na sportovní oblečení, jemné prádlo nebo ruční praní. Tyto programy mají nízkou teplotu (maximálně 40 °C) a maximálně 800 otáček při ždímání.
  • Oblečení při praní obraťte naruby, dobře zapněte zipy nebo knoflíky a nezapomeňte samozřejmě vytáhnout všechny drobnosti z kapes.
Potřebujete pomoct s výběrem funkčního oblečení? Navštivte některou z našich prodejen Brudra v Praze nebo nás kontaktujte. Rádi vám pomůžeme.
 

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Oblečení pro myslivce a rybáře: jak vybrat?
Kožené boty: typy kůže, tipy na výběr a péče
Druhy pracovní obuvi: normy, třída a vlastnosti

SpinnerČekejte

Copyright © 1997 - 2023 Brudra s.r.o. All rights reserved.