.
Vážení zákazníci,

využijte naší nabídky a nechte si své objednávky doručovat do PPL BOXŮ a PPL Parcel Shopů pouze za 40,- včetně DPH. 

Při objednávce nad 2.500, - máte poštovné přes PPL a dopravné na naše prodejny zdarma.

 
x

Kožené boty: typy kůže, tipy na výběr a péče

Kožené boty se stanou vaším skvělým parťákem při každé práci. I při namáhavých činnostech totiž dokážou držet svůj tvar, poskytovat pohodlí a chránit nohy svého nositele.
Kožené boty: typy kůže, tipy na výběr a péče
Kůže je přírodním materiálem, který neustále pracuje: dýchá, rozpíná se, nasává vlhkost a pach. Boty vyrobené z kůže využívají všechny tyto vlastnosti k tomu, aby co nejvíce pomáhaly, zároveň ale vyžadují pravidelnou péči. V tomto článku vás proto provedeme jejich vlastnostmi, výběrem a péčí o kožené boty pro udržení jejich vlastností.
 

Druhy kůže a usně

semisove-kozene-boty-(1).pngV prvním kroku si trochu vyjasníme názvosloví: kůže je označení pro nezpracovaný materiál, jakmile se začne zpracovávat, správné označení je useň. Na usni poté můžeme provádět různé povrchové úpravy, které určí výsledný vzhled a vlastnosti materiálu.
 • Semiš nebo velur je označení pro useň, která byla upravená broušením na rubové straně kůže.
 • Nubuk je označení pro useň, která byla upravená broušením na lícové straně kůže.
Kůži můžeme také rozdělovat podle toho, z jakého zvířete pochází. Podle toho kůže dostává také název: hovězina, teletina, vepřovice, konina, skopovice, kozina, ale také krokodýlí kůže, pštrosí kůže nebo rybí kůže.
 

Výhody kožených bot

1. Pohodlí
Přírodní kůže je pružný a velmi měkký materiál, který se snadno přizpůsobí tvaru nohy. Aby vám bota na noze dobře seděla, je boty dobré před nošením naostro prošlápnout. Tak kůže změkne, upraví se podle tvaru vaší nohy a nebude vás nikde dřít.

kozene-boty.png2. Odolnost před zápachem
Při nošení si kůže dobře poradí s potem a zápachem, jelikož kůže „dýchá“ a neustále větrá. Při správné péči nohy ani boty nebudou zapáchat, jak by se mohlo stávat s jinými umělými materiály. Pokud se při delším nošení zápach zhorší, dbejte na pravidelné větrání nebo použijte deodorant určený pro boty.

3. Zdraví
Pravá kůže neobsahuje žádné chemické nebo toxické látky, které jsou někdy přítomny v botách vyrobených z plastových materiálů. Kromě příjemné kožené vůně si tak můžete být jistí tím, že vaše nohy budou vystaveny jen

4. Dlouhá životnost
Pokud se budete o kůži správně starat, boty vám budou sloužit léta, a to i v případě, že je budete vystavovat pravidelnému a intenzivnímu používání. Vydrží také různé změny teploty v různých ročních obdobích.
 

Výběr kožených bot

Na trhu najdete širokou škálu kožené pracovní obuvi, která se zařazuje do různých kategoriích podle vlastností, jimiž je vybavena. Kožené boty jsou skvělým doplňkem do každého šatníku, protože nejen vypadají stylově, ale také jsou velmi odolné a pohodlné. Tyto boty jsou ideální pro venkovní aktivity, jako je například práce na zahradě. Pokud se chystáte třeba na výsadbu česneku nebo cuket a nebo přořezávání stromů, kožené boty vám poskytnou dostatečnou ochranu před znečištěním a vlhkostí. Kromě toho mají kožené boty skvělé vlastnosti pro průchod nerovným terénem a nabízejí pevnou oporu pro nohy.
Vyberte si boty, které budou přesně odpovídat vašemu pracovnímu zařazení a činnosti, na kterou se chystáte. Pevné bezpečnostní boty nejvyšší ochrany vás sice mohou ochránit lépe, také pro vás ale ocelová špička a pevné vázání mohou být nepohodlné. Je proto důležité držet se odpovídající kategorie pracovní obuvi.

Při výběru kožené pracovní obuvi oceníte také rozdělení na kožené boty pro kuchaře, pro zdravotníky, pro ostrahu nebo pro svářeče.

Samozřejmostí je nabídka dámské kožené obuvi a pánské kožené obuvi, některé typy bot jsou ale vhodné pro oba typy nohou. Tato kožená obuv je označována jako unisex.

V naší nabídce najdete především koženou obuv Wintoperk, Santé, Raven, Panda, Bennon a další.
 

Zásady nošení kožených bot

 • kozena-obuv-pro-svarece.pngNa obouvání vždy používejte lžíci, abyste neničili patní část boty.
 • Kožené boty nedoplňujte jiným než originálním příslušenstvím.
 • S koženými pracovními botami je ideální nosit funkční ponožky, které pomůžou udržet vaše nohy v suchu, v teple a v pohodlí.
 

První nošení

 • Před prvním obutím v terénu boty naimpregnujte.
 • Před prvním nošením boty prošlápněte a nechte je přizpůsobit tvaru své nohy. Poté vás při práci nebudou tlačit ani mačkat.
 

Změkčení kožených bot

 • Kožené boty můžete změkčit vodou, voskem nebo krémem. Používejte jen přípravky určené na kožené boty, jinak může obuv zflekatět.
 

Roztažení kožených bot

 • Pro roztažení bot si natáhněte silnější ponožku nebo několik běžných ponožek a choďte v botách doma. Začněte na kratších intervalech, ať si neublížíte, postupně se boty budou uvolňovat a roztahovat.
 • Můžete si pomoci také napínákem, který vložíte do boty, anebo horkým vzduchem z fénu. Můžete jím zahřát kůži na obutých botách, poté je nechte zchládnout přímo na vašich nohách.
 • Použít můžete také speciální spreje určené na změkčení a roztažení kožených bot.
 

Vysušení kožených bot

 • kozene-boty-pro-zdravotniky.pngPokud se boty namočí, je třeba nechat je dobře proschnout před dalším nošením, a to většinou alespoň 24 hodin. Pokud boty potřebujete každý den, je ideální mít dva páry. Pro vysušení stačí boty vycpat novinami, rozevřít je a nechat je volně na vzduchu vyschnout.
 

Uložení kožených bot

 • Pokud boty nenosíte, uložte je na místo s přístupem vzduchu (rozhodně ne do plastových sáčků). Stačí krabice nebo otevřená police. Ideální je boty vybavit napínákem z cedrového dřeva, který pomůže udržet jejich tvar.
 

Péče o kožené boty

Jak správně pečovat o kožené boty? Základem je jemné omývání, krémování a používání vhodných přípravků.
 • Na odstranění hrubých nečistot a prachu použijte kartáč, houbičku, vodu a v případě potřeby také neutrální mýdlo. Jemně odstraňte všechny nečistoty, dokud povrch není zase čistý.
 • Nechte boty dobře proschnout, poté je můžete naimpregnovat. Impregnaci se většinou obnovuje poté, co boty dvakrát až třikrát navlhnou, není třeba je impregnovat po každém nošení.
 • Jednou za čas omytou kůži nakrémujte nebo navoskujte vhodným přípravkem, tak se zachová elasticita, flexibilita a odolnost kůže.
 • Nikdy neperte kožené boty v pračce a nepoužívejte na ně přípravky určené pro jiný materiál.
Potřebujete pomoct s výběrem z naší nabídky? Navštivte některou z našich prodejen Brudra v Praze nebo nás kontaktujte. Rádi vám pomůžeme.
 

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Reflexní vesty do auta i do práce: barvy, počet a normy
OOPP: osobní ochranné pracovní prostředky
BOZP: Bezpečnost a ochrana zdraví při práci

SpinnerČekejte

Copyright © 1997 - 2023 Brudra s.r.o. All rights reserved.