Provozní doba prodejny
Vážení zákazníci,
  • dne 5.7. a 6.7.2024 budou naše prodejny z důvodu svátků uzavřeny. 
  • prodejna Radotín bude mít soboty 13.7., 20.7. a 27.7.2024 otevřeno od 08:00 hod do 14:00 hod. 
  • prodejna Vršovická bude otevřena v týdnu od 8.7 do 12.7.2024 od 10:00 hod do 16:00 hod. 
  • Při objednávce nad 2.500, - máte poštovné přes PPL a dopravné na naše prodejny zdarma.
x

Jak vybrat kvalitní zdravotní obuv

Správný došlap, péče o nožní klenbu, prodyšné materiály a pohodlí i při celodenním stání. To jsou hlavní důvody, proč se většinou rozhodneme pořídit si zdravotní obuv. Víte ale, jak správně zdravotní boty vybrat, aby vyhovovaly právě vám? Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké se hodí pro různé situace? Vše vám vysvětlíme v tomto článku.
Jak vybrat kvalitní zdravotní obuv

Materiál

Jedním z nejdůležitějších bodů při výběru zdravotní obuvi je materiál. Povrch bot by měl být měkký, a přitom by měl mít schopnost absorbovat vlhkost z pocení. Nejoblíbenějšími materiály jsou proto různé druhy přírodní kůže a textilu, které tyto požadavky skvěle splňují. Kůže neboli useň se nejčastěji používá ve dvou úpravách: semiš a nubuk. Oba názvy označují druh zbroušené a leštěné kůže, jediný rozdíl je ten, že u semiše se zdrsňuje vnitřní strana kůže, u nubuku vnější. Kožené zdravotní boty jsou nejen pohodlné, ale také odolné.

Ideálním materiálem pro základ boty, tedy její stélku, je jednoznačně korek. Pravý korek má skvělé izolační vlastnosti, díky nimž bota skvěle chrání chodidlo před horkem i chladem přicházejícím od země. Korek je ale poměrně tvrdý, proto je vhodné doplnit korkovou botu měkkou podešví, která bude absorbovat nárazy při došlapu.

Důležitá je také podrážka, která by měla mít protiskluzovou úpravu, aby vám nehrozilo nebezpečí na vlhkém nebo mokrém povrchu.
 

Tvar stélky

Anatomicky tvarovaná stélka je naprosto klíčová pro podporu nožní klenby a správné držení těla. Boty s tímto tvarem jsou proto označovány také jsou ortopedická zdravotní obuv. Kromě správného tvarování by měla být také pevná a odolná, přitom ale příjemná na dotek. Stélka by měla především podporovat nožní klenbu a tím zamezovat zploštění nohy. Výrazná patní miska zase zajišťuje pohodlí a dobrou stabilitu postoje. Pohodlné došlapy vám pomůže zajistit systém absorpce energie v patě.

Vyrábí se také stélky, které se částečně v některých místech přizpůsobí individuálnímu tvaru nohy: podporují tedy vaši nohu na správných místech, přitom ale netlačí silou a nesnaží se měnit vaše fyzické dispozice. Naopak se měkká stélka přizpůsobí a zajistí vám větší pohodlí. Tyto boty poté není vhodné sdílet s někým jiným nebo si je kupovat z druhé ruky. Jakmile se boty se přizpůsobí noze svého nositele, nemusí poté sedět někomu jinému.

U anatomicky tvarovaných stélek je extrémně důležité, abyste si vybrali správnou velikost obuvi. Jen tak bude bota podporovat vaši nohu na správných místech. Ideální proto je si botu před nákupem vyzkoušet. Správnému umístění nohy na stélce napomáhá u zdravotních bot nastavitelné zapínání za pomoci pásků, a to jak na samotné noze, tak kolem paty. Pásky zajišťují, že vám při pohybu bota nesklouzne z nohy.

Mezi nejoblíbenější a nejkvalitnější patří zdravotní obuv značky SANTÉ, v naší nabídce proto najdete spoustu modelů právě této značky.
 

Střih

Zdravotní obuv může mít různé podoby, níže vám vypisuje ty nejoblíbenějším boty rozdělené podle střihu:
  • Pantofle jsou vhodné pro pracovníky, kteří vyhledávají pohodlí a přitom nepotřebují, aby jim nonstop bota pevně držela na noze. Výhodou je jejich vzdušnost, díky níž se noha i v horku méně potí.
  • Sandály jsou také vhodné do letního počasí, oproti nazouvákům ale také zajišťují, že noha pevně drží i při chůzi. Vyhledávají je proto především zdravotní sestry, lékaři, číšníci a jiní pracovníci, kteří tráví celý den na nohách nebo v poklusu.
  • Zajímavou alternativou jsou pantofle s plnou špičkou, které vyhovují nejčastěji těm, komu nevyhovují pevnější pásky přes nohu. Prsty jsou díky nim volněji umístěné v prostoru, zároveň je špička nohy lépe chráněna před případnou vlhkostí. Pokud před vlhkem chránit nepotřebujete, můžete se podívat na nabídku plných špic s perforacemi, které umožňují lehké větrání špičky nohy.
zdravotni-obuv-typy-(3).png

Vyberte si z naší
nabídky zdravotní obuvi. Objednávku vám doručíme domů nebo si můžete boty vyzkoušet na některé z našich 4 pražských prodejen.

 

Mohlo by vás také zajímat

Jak vybrat pracovní kalhoty / montérky
Lexikon druhů textilních látek
Reflexní vesty do auta i do práce
Tipy na vánoční dárky pro kutily
SpinnerČekejte

Copyright © 1997 - 2023 Brudra s.r.o. All rights reserved.