Reflexní vesty do auta i do práce: barvy, počet a normy

Reflexní výstražná vesta je povinnou součástí výbavy každého vozidla. Spousta lidí ale využívá reflexní vestu také v případě, že někam vyráží na kole nebo při běhu. Často se nás ale ptáte, jakou má mít správně barvu, podle které normy se řídit nebo jak je to při cestách do zahraničí. V našem textu proto najdete odpovědi na všechny vaše otázky.
 
Reflexní vesty do auta i do práce: barvy, počet a normy

Reflexní vesty jako povinná výbava do auta

V posledních letech se objevily zprávy, že reflexní vesta zmizela z povinné výbavy, ale je to pravda jen napůl. Ve vyhlášce č. 206/2018 Sb. je reflexní vesta opravdu vyškrtnuta (na STK vám tedy nemůže být vytknuto, že vesta ve voze chybí), ale zároveň platí zákon č. 361/200 Sb. O provozu na pozemních komunikacích, podle kterého je řidič povinen při pohybu na silnicích mít na sobě reflexní cestu. Z toho vyplývá, že reflexní vestu musíte ve voze mít.


Počet reflexních vest v autě

Podle zákona je třeba, aby reflexní vestu na sobě měl pouze řidič, tedy stačí mít ve voze jednu reflexní vestu. Doporučujeme ale vozit ve voze tolik vest, kolik je ve voze pasažérů pro případ, že by museli vystoupit všichni cestující.
 

Kde mít reflexní vestu uloženou

Každá vesta by měla být v dosahu pro okamžité použití – není možné, aby řidič na silnici vystoupil a šel si pro vestu do kufru. Každý cestující včetně řidiče by tak měl mít vestu v dosahu, ideální jsou dveře, kastlík u spolujezdce nebo pod sedadlem.
 

Jak má vypadat reflexní vesta

Vesta by měla mít fluorescenční žlutou nebo oranžovo-červenou barvu a musí být doplněna retroreflexními pásy. Vše musí být na vestě vhodně umístěno a provedeno v dostatečné ploše. Při výběru hledejte informaci, že vesta odpovídá harmonizované evropské normě EN ISO 20471:2013.

Vše potřebné najdete v naší nabídce reflexních a výstražných oděvů.
 

Reflexní vesty v Rakousku, Německu, Francii, Slovinsku, Itálii a Slovensku

V roce 2020 je v Rakousku reflexní vesta povinná jen pro řidiče, pro ostatní cestující ve voze se použití vest jen doporučuje. Barva může být oranžová, žlutá nebo červená. V Německu je povinnost mít reflexní vestu jen pro řidiče vozidel registrovaných v Německu. Oproti tomu ve Francii, ve Slovinsku, v Itálii nebo na Slovensku máte povinnost mít reflexní vesty pro všechny v autě. V těchto zemích také není povoleno mít zelenou reflexní vestu, která je rezervována pro policisty.
 

Výstražné oděvy pro bezpečnou práci

21116-OR-(1).jpgPro spoustu pracovníků je třeba, aby při výkonu své práce byli vybavení oděvy s vysokou viditelností podle normy EN ISO 20471:2013. To se týká především pracovníků pohybujících se na silnicích při práci na dopravních systémech, značení, inženýrských sítí, čištění příkopů, či při údržbě zeleně poblíž silnic. Zákon přesně popisuje, jaká je nutná kombinace výstražných oděvů, kterou pracovníci na sobě musí mít, aby tyto práce mohli vykonávat (výstražné kombinézy, kalhoty s laclem, bundy atd.).

Podívejte se na naši kompletní nabídku výstražných pracovních oděvů.
 

Co reflexní vesty na motorku, na kolo nebo na běh

Reflexní vesta na motorce není povinná stejně jako v autě, ale jelikož motorkáři patří mezi poměrně zranitelné účastníky silničního provozu, proto se použití reflexních prvků velmi doporučuje. Může se jednat o bundu, kalhoty nebo vestu s reflexními prvky, nic z toho ale není přesně specifikováno.

Na kole jsou součástí povinné výbavy reflexní odrazky, které je možné nahradit reflexním oblečením. Oblečení s reflexními prvky není sice zákonem vynucováno, ale je velmi výrazně doporučováno, protože především za zhoršených podmínek může zvýšit bezpečnost cyklisty. To samé se týká běžců, kteří se pohybuje po silnicích.

Potřebujete poradit s výběrem? Obraťte se na nás.

 

Mohlo by vás také zajímat

Jak vybrat pracovní kalhoty / montérky
OOPP: osobní ochranné pracovní pomůcky
Lexikon druhů textilních látek
Tipy na vánoční dárky pro kutily
SpinnerČekejte

Copyright © 1997 - 2023 Brudra s.r.o. All rights reserved.