Lexikon druhů textilních látek: jak vypadají a jaké jsou jejich výhody?

Váháte, z jakého materiálu nakoupit pracovní oblečení? Jak bude vypadat, jak se v něm budete cítit a jaké bude mít výhody? V našem lexikonu najdete všechny možné druhy látek a materiálů s kompletními informacemi.

Lexikon druhů textilních látek: jak vypadají a jaké jsou jejich výhody?

Bavlna - přírodní vlákno, má vynikající vlasnost - vysokou savost, příjemný dotek, výborná barevnost.
Bird Eye - síťovina se zvláštním vzhledem, velmi lehký a pružný materiál.
Broušená bavlna - při broušení látky se otevřené konce vláken lehce roztřepí, což způsobí měkčí omak.
Částečně česaná bavlna - místo 3 česacích strojů je použit jeden. Výsledkem je mezistupeň mezi nečesanou a česanou bavlnou.
Chino bavlna - twill-bavlna - látke v kerové vazbě s diagonální strukturou.
CoolMax© - registrovaná ochranná známka. Polyesterová vlákna odvádí vlhkost, která se tvoří pocením, velmi rychle na povrch. Vlastnosti: rychleschnoucí, prodyšné, lehké, měkké.
Cordura© - registrovaná známka, vlákna z polyamidu, vlastnosti: robustní, pevná v trhu, strukturovanější než běžný nylon, vodoodpudivá a rychloschnoucí látka.
Elastan - syntetické vlákno, používá se v menším rozsahu za účelem získání pružnosti a stability tvaru výrobku.
Filc (plsť) - netkaná textilie. Vlákna jsou spojována chemickou, mechanickou nebo tepelnou vazbou. Filc se obvykle vyrábí z vlny, ale může být zhotoven také z mnoha dalších přírodních a syntetických vláken. Vlastnosti: vysoká hustota, odolný vůči tlaku, pružný, trvanlivý, absorbční, vlhkost odpuzující, výborná izolace.
Fleece - střižený velur z polyesteru, měkký sametový dotek, příjemný na kůži, vysoká tepelná izolace při nízké gramáži, vodoodpudivý materiál.
Fleece s hladkou vnější stranou - ideální pro možnosti brandingu díky hladkému povrchu, uvnitř měkký, hřejivý materiál.
Froté - toto bavlněné tkanivo je typická látka pro ručníky. Charakteristická jsou malá očka po obou stranách látky. Vlastnosti: měkký, objemný, dobře savý materiál.
Full Feeder - systém tkaní umožňuje rovnoměrné rozdělení elastanu po celkové ploše tkaniny, postará se tak o jemný a hladký povrch a lepší stabilitu.
Interlock - velmi hladký a kompaktní povrch, vysoký kvalita, dobrá odolnost, stabilita při praní, vnitřní i vnější strana má stejný vzhled.
Jacquard - vzorovaná látka, vzorování vzniká použitím různých přízí při tkaní nebo pletení, používá se často pro vsadky.
Juta - lýková vlákna, která se získávají z hrubé vlákniny stonku rostliny juty. Vlastnosti: odolná proti roztržení, dobře barvitelná, vysoká pevnost v tahu, specifický zápach.
(LKW) plachta - látka z umělého vlákna s dlouhou životností, velice odolná proti roztržení a proti vlivům počasí.
Lycra© - chráněná značka, elastanové vlákno.
Melange/melír - tento efekt vzniká použitím 2 různě barevných vláken.
Mikrofleece - krátce střižený fleece materiál, jemný, tenký, hustý a více vodoodpudivý než obyčejný fleece.
Mikropolyester - zvláště jemná struktura polyesterových vláken, výrazná stálost tvaru, propouštějící vodní páry, rychleschnoucí, větruodolný, odvádějící vodu od těla.
Mikrovlákno - nadřazený pojem pro látky z obzvlášť tenkých, jemných vláken, tloušťka vláken maximálně 1 dtex, většinou jsou vyrobeny z polyesteru, polyakrylu nebo polyamidu, oblíbené pro sportovní zboží, vlastnosti: odolné proti zátrhlům, stálý tvar, měkké, savé, prodyšné, rychle schnoucí, větruvzdorné, vodoodpudivé.
Pima bavlna - zvláště vysoká kvalita díky dlouhým vláknům, ruční sklízení a ideálním pěstitelským podmínkám v Peru. Vlastnosti: zvláště měkká, lehký lesk, velmi odolná.
Piqué - klasické materiál na polokošile, tkaná látka, strukturovaná reliéf látky, povrch zrnitý nebo připomínající vafle.
Plátno - tkaná bavlna, identická přední a zadní strana, široce využíván pro tašky. Vlastnosti: silné, robustní, prodyšné, vodě a větru odolné.
Pletený fleece - zvláštní vzhled díky hladce pletené vnější straně, vnitřní strana česaná, skvělé tepelně izolačně vlastnosti.
Polyacryl (krátce Acryl) - má texturu jako vlna. Vlastnosti: odolný proti vlivu světla a povětrnostním vlivům, snadný na údržbu, teplý, nesráží se, snadno se pere, žehlí i suší.
Polyamid (nylon) - syntetické vlákno s vysokou pevností v tahu i trhu, rychloschnoucí.
Polybavlna - směs bavlny a polyesteru, spojení výhod obou materiálů.
Polyester - nejvíce vyráběné umělé vlákno. Vlastnosti: pevnost v tahu, jemnost, stabilita tvaru, nižší savost, snadná údržba, velmi dobrá odolnost proti vlivu světla.
Polyester Pongee - tkanina z polyesterového vlákna. Jedná se o tenký hladký materiál, který se původně obvykle vyráběl z hedvábí.
Popelín - plátěná hustá tkanina, prodyšná, odolná, hladká a lehká, díky svým vlastnostem nejčastěji používaná látka na košile.
Rib - žebrový úplet - vnitřní a vnější strana má jednotný vzhled, vysoká elasticita, nižší hustota materiálu.
Ripstop - charakteristická mřížková struktura je vytvořená speciální technikou tkaní, vyrábí se většinou z nylonu. Vlastnosti: velká odolnost v trhu a stabilita.
Single jersey - hladký úplet, typický pro užití na trička s rozdílným povrchem uvnitř a vně, ideální k potisku.
Síťovina - prodyšné síťované tkanivo, často užívané jako podšívka.
Slub - kombinuje vlákna s různou tloušťkou, čímž vzniká efekt melír.
Softshell - funkční materiál, vyrobené z 2-3vrstvého materiálu (včetně membrány). Vnitřní materiál (např. mikrofleece) má tepelně izolační funkci a odvádí vlhkost od těla, vnější vrstva je vodoodpudivá a transportuje vlhkost z vnitřní části ven. Softshellové bundy bez membrány mají vyšší prodyšnost, naopak s membránou jsou neprodyšné a větruodolné.
Streč - značka pro pružný materiál.
(T)PU membrána (termoplastický) polyuetan - prodyšná membrána z tohoto materiálu vykazuje velkou izolační schopnost - vysoký vodní sloupec. Propustnost vodních par je variabilní a závisí na vlhkosti vzduchu a umožňuje dobrou regulaci vlhkosti.
Teflon - je používán k potahu látek, aby byly odolné proti vodě a znečištění. Neí vhodný k potisku.
Twill - tkaná látka, napříč běžící vazba vláken, nejznámější použití u džínoviny, je odolná, poddajná a teplá na dotek.
Viskóza - umělé vlákno na přírodní bázi (celulóza), často označováno jako umělé hedvábí, příjemné na pokožku, držicí tvar, velmi kompaktní vzhled, vhodné pro barvení a potisk.
Walk froté (valchované froté) - látka z jemných jednoduchých vláken. Díky speciálně úpravě jsou vlákna překroucena a vzájemně propletena, čímž získá látka abnormální savost a odolnost proti vytržení a vytažení vláken.
 

Mohlo by vás také zajímat

Jak vybrat kvalitní zdravotní obuv
Reflexní vesty do auta i do práce
BOZP: Bezpečnost a ochrana zdraví při práci

SpinnerČekejte
Tento web využívá cookies pro Vaši pohodlnější práci (více informací). Kliknutím na "souhlasím" uzavřete tuto lištu.

Zaregistrujte se pro odběr newsletteru

Copyright © 1997 - 2019 Brudra s.r.o. All rights reserved.