Jak vyrobit čmelín svépomocí - návod

Čmeláci jsou klíčovými opylovači pro mnoho rostlin a plodin, a jejich role v ekosystému je nezastupitelná. V posledních letech však pozorujeme úbytek populace některých druhů čmeláků, což může mít vážné důsledky pro biodiverzitu a také přímí dopad na úrodu ve vaší zahradě. Přemýšlíte, jak tuto situaci můžete zlepšit? Postavte čmelákům na zahradě hotel nebo domeček, zkrátka čmelín a přilákejte si na zahradu nové pomocníčky. V tomto článku si představíme, jak můžet čmelík postavit svépomocí, jaké pouřít materiály, kam čmelík umístit a mnoho dalších tipů.
Jak vyrobit čmelín svépomocí - návod

 

Výroba čmelína návod:

Volba materiálu:

Pro stavbu čmelína vybírejte dřevo, které je zdravé, nenapadené a ideálně ošetřené přírodním nátěrem. Můžete také zvolit různé druhy lisovaných desek. Idelálním období pro stavbu čmelína je léto, jelikož čmeláci potřebují dostatek času na zazimování.

Rozměry čmelínu:

Rozměry čmelína jsou navrženy tak, aby výsledný úl byl ideální na přeziování a zíroveň krásně zapadl do vašé zahrady.
Přibližné rozměry celého čmelína:
HLOUBKA 25cm
ŠÍŘKA 15cm
VÝŠKA 15cm
Čmeláčí úl se skládá ze dvou komor: předsíň a hnízdo. Předsíň by měla být asi 8cm široká a hnízdo pak asi 15cm široké.
V obrázku najdete přesné rozměry.
Čmelín svépomocí návod výroba

Větrací otvory:

Na horní části jedné z bočních stěn vytvořte 2 až 6 větracích otvorů a zakryjte je síťovinou, aby se dovnitř nedostali mravenci. 

Vchod:

Vytvořte vchod do předsíně o průměru 1,5cm až 2cm ve spodní části desky. Toto je hlavní vchod do hnízda. Dále vytvořte otvor ve vnitřní stěně, aby se čmeláci mohli přesunout z předsíně do hnízda.

Materiál pro hnízdění:

Na dno hnízda vložte tlustý karton, který absorbujete vlhkost. Poté hnízdečko vystelte materiálem pro hnízdění: vlna, bavlna, lýko, vata nebo suchý mech.

My-project-copy-1-(55).jpg

Vhodné umístění:

Umístěte hnízdo blízko rostlin a stromů, ideálně na jižní straně, aby bylo chráněno před přímým slunečním zářením, ale také mělo dostatek tepla. Ujistěte se, že místo je suché a nezaplavuje se deštěm.

Střecha a závaží:

Na čmelín umístíme stříšku s dostatečným přesahem, aby obstála v dešti i ve sněhu. Na střechu můžetepoložit závaží - poleno nebo kámen, aby střecha zůstala na svém místě, i kdyby trakaže padaly.

Trpělivost:

Obrňte se trěpělivostí a dejte přírodě dostatek času. Čmelákům může trvat poměrně dlouho, než si hnízdo "osvojí" a začnou ho používat. Může to trvat několik měsíců nebo i let. Případně můžete nalákat čmeláčí královnu.


Alternativní možnost s květináčem:

Na jednodušší výrobu čmelínu můžete také využít středně velký květináč. Zahrabejte ho dnem vzhůru do země, a to tak, aby odtokový otvor sloužil jako vstup. Na dno položte štěrk pro odvodnění a navrchu umístěte stříšku. Do květináče přidejte materiál pro hnízdění.

My-project-copy-1-(56).jpg

Závěr:

Stavba čmelína je skvělým způsobem, jak podpořit místní čmeláky a přispět k zachování biodiverzity. Tyto drobné opylovače mají zásadní význam pro naše ekosystémy i zemědělství. Postavte si svůj vlastní čmelín a přispějte k ochraně těchto cenných tvorů. Vaše úsilí se může stát krokem k záchraně čmeláků a s tím i k udržitelnější budoucnosti naší planety. Máte už na zahradě dopeček pro čmeláka? Pokud ano, pošlete nám fotky na naši facebookovou stránku!

 

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

SpinnerČekejte

Copyright © 1997 - 2023 Brudra s.r.o. All rights reserved.