Jak vyrobit čmelín svépomocí - návod

Čmeláci jsou klíčovými opylovači pro mnoho rostlin a plodin, a jejich role v ekosystému je nezastupitelná. V posledních letech však pozorujeme úbytek populace některých druhů čmeláků, což může mít vážné důsledky pro biodiverzitu a také přímý dopad na úrodu ve vaší zahradě. Přemýšlíte, jak tuto situaci můžete zlepšit? Postavte čmelákům na zahradě čmelín a přilákejte si na zahradu nové pomocníčky.

V tomto článku si představíme, jak můžete čmelín postavit svépomocí, jaké použít materiály, kam čmelín umístit a jak zajistit, aby se čmeláci v novém domově cítili dobře. Kromě toho se dozvíte i užitečné tipy na ochranu čmelína před predátory a rady, jak na jaře správně odchytit čmeláčí královnu.

Jak vyrobit čmelín svépomocí - návod

Výroba čmelína - návod


Příprava a výběr místa

Než začnete s výrobou čmelína, je důležité vybrat správné místo pro jeho umístění. Ideální je klidné, stinné a chráněné místo, kde čmeláci nebudou rušeni. Čmelín lze umístit také do kůlny nebo zemědělské budovy a přístup zvenčí vyřešit pomocí trubky​.


Volba materiálu

Pro stavbu čmelína vybírejte dřevo, které je zdravé, nenapadené a ideálně ošetřené přírodním nátěrem. Můžete také zvolit různé druhy lisovaných desek.


Rozměry čmelína

Rozměry čmelína jsou navrženy tak, aby výsledný úl byl ideální na přezimování a zároveň krásně zapadl do vaší zahrady. Přibližné rozměry celého čmelína:

Hloubka: 25 cm
Šířka: 15 cm
Výška: 15 cm

Čmeláčí úl se skládá ze dvou komor: předsíň a hnízdo. Předsíň by měla být asi 8 cm široká a hnízdo pak asi 15 cm široké. V obrázku najdete přesné rozměry.

Čmelín svépomocí návod výroba

Stavba čmelína

Zde je návod na základní konstrukci čmelína:

  1. Korpus čmelína: Postavte krabici s víkem. Víko by mělo být dobře uzavíratelné, aby dovnitř nepronikala vlhkost.
  2. Větrací otvory: Na horní části jedné z bočních stěn vytvořte 2 až 6 větracích otvorů a zakryjte je síťovinou, aby se dovnitř nedostali mravenci.
  3. Vstupní otvor: Vytvořte vchod do předsíně o průměru 1,5 cm až 2 cm ve spodní části desky. Toto je hlavní vchod do hnízda. Dále vytvořte otvor ve vnitřní stěně, aby se čmeláci mohli přesunout z předsíně do hnízda.


Materiál pro hnízdění

Materiál pro hnízdění musí být 100% přírodní. Ideální je použít krejčovskou surovou bavlnu, kterou lze pořídit ve včelařských potřebách. Umělá vlákna či bělená vata nejsou vhodné​.

My-project-copy-1-(55).jpg

Jak přilákat čmeláky do čmelína

Aby byl váš čmelín úspěšně obydlen, musíte odchytit na jaře čmeláčí královnu v období, kdy hledá místo pro hnízdo. Královnu poznáte podle toho, že létá nízko při zemi a hledá díry nebo otvory. Pro odchyt potřebujete lapač a zaváděč.

Královnu polapíte lapačem a přemístíte ji do zaváděče, kterým ji následně uvedete do čmelína. Je důležité královnu přenášet opatrně, aby si zachovala svůj hledací pud​.

Alternativní metody

Jedna z možností, jak přilákat čmeláčí královnu, je použít staré myší hnízdo. Čmeláci přirozeně hnízdí v opuštěných myších norách, a pach myšiny je tedy láká. Pravděpodobnost úspěchu je však poměrně nízká​.

Ochrana čmelína

Pro ochranu před predátory a parazity, jako jsou mravenci a zavíječi, je vhodné použít ochrannou klapku a umístit čmelín na vyvýšenou plošinku nebo sloupek. Dále můžete natřít podpěry netoxickým repelentem proti mravencům nebo použít misky s olejem​.

Údržba a péče

Pravidelně kontrolujte stav čmelína a zajišťuje, aby byl chráněn před vlhkostí a škůdci. Udržujte vstupní otvor a větrací otvory čisté.

Důležité informace o čmelácích

Čmeláci začínají každý rok na jaře budovat kolonii od znova. Na podzim celé hnízdo hyne a jediným čmelákem, který přežívá zimu, je královna​.
Královny je možné na jaře odchytit, což vyžaduje znalost specifického období jejich života​.
Pokud chcete zajistit úspěšné hnízdění, je nejlepší se poradit se zkušenými čmelákáři nebo si prostudovat odborné zdroje jako jsou například web čmeláci.cz nebo ČeskýČmelák.cz


My-project-copy-1-(56).jpg

Závěrem o stavbě čmelína

Stavba čmelína a chov čmeláků je úžasná příležitost, jak se aktivně zapojit do ochrany přírody a podpořit biodiverzitu ve vašem okolí. Vytvořením bezpečného a pohodlného domova pro tyto důležité opylovače můžete přispět k jejich přežití a zároveň si užít radost z blízkého pozorování jejich života. Každé úspěšné zahnízdění čmeláků znamená stovky nových opylovačů, kteří budou přispívat k bohaté sklizni vaší zahrady i okolních ekosystémů.

Vybudováním čmelína se nejen postaráte o čmeláky, ale také získáte jedinečnou příležitost naučit se více o jejich fascinujícím životě a roli v přírodě. Je to způsob, jak přiblížit sebe a svou rodinu k přírodě a získat hlubší povědomí o důležitosti každého tvora v našem ekosystému. Vytvořte si na zahradě koutek, kde čmeláci budou vítáni, a sledujte, jak se váš malý kousek světa stává útočištěm pro tyto úžasné opylovače.

V neposlední řadě je to i skvělý projekt pro kutily, kteří rádi tvoří něco smysluplného a užitečného. S každým novým čmelínem, který postavíte, přispíváte k zachování a podpoře přírodních procesů, na kterých závisí mnoho rostlin a plodin. Buďte trpěliví, vytrvalí a s láskou se starejte o svůj čmelín – příroda vám to mnohonásobně vrátí.

 

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

SpinnerČekejte

Copyright © 1997 - 2023 Brudra s.r.o. All rights reserved.