DOPRAVA ZDARMA
Vážení zákazníci,
využijte naší nabídky dopravy zdarma na naše prodejny. Vybrané zboží není ničím limitováno, bezplatná doprava se vztahuje na veškeré produkty. 

 

 
x

Jak vyrobit čmelín svépomocí - návod

Čmeláci jsou klíčovými opylovači pro mnoho rostlin a plodin, a jejich role v ekosystému je nezastupitelná. V posledních letech však pozorujeme úbytek populace některých druhů čmeláků, což může mít vážné důsledky pro biodiverzitu a také přímí dopad na úrodu ve vaší zahradě. Přemýšlíte, jak tuto situaci můžete zlepšit? Postavte čmelákům na zahradě hotel nebo domeček, zkrátka čmelín a přilákejte si na zahradu nové pomocníčky. V tomto článku si představíme, jak můžet čmelík postavit svépomocí, jaké pouřít materiály, kam čmelík umístit a mnoho dalších tipů.
Jak vyrobit čmelín svépomocí - návod

 

Výroba čmelína návod:

Volba materiálu:

Pro stavbu čmelína vybírejte dřevo, které je zdravé, nenapadené a ideálně ošetřené přírodním nátěrem. Můžete také zvolit různé druhy lisovaných desek. Idelálním období pro stavbu čmelína je léto, jelikož čmeláci potřebují dostatek času na zazimování.

Rozměry čmelínu:

Rozměry čmelína jsou navrženy tak, aby výsledný úl byl ideální na přeziování a zíroveň krásně zapadl do vašé zahrady.
Přibližné rozměry celého čmelína:
HLOUBKA 25cm
ŠÍŘKA 15cm
VÝŠKA 15cm
Čmeláčí úl se skládá ze dvou komor: předsíň a hnízdo. Předsíň by měla být asi 8cm široká a hnízdo pak asi 15cm široké.
V obrázku najdete přesné rozměry.
Čmelín svépomocí návod výroba

Větrací otvory:

Na horní části jedné z bočních stěn vytvořte 2 až 6 větracích otvorů a zakryjte je síťovinou, aby se dovnitř nedostali mravenci. 

Vchod:

Vytvořte vchod do předsíně o průměru 1,5cm až 2cm ve spodní části desky. Toto je hlavní vchod do hnízda. Dále vytvořte otvor ve vnitřní stěně, aby se čmeláci mohli přesunout z předsíně do hnízda.

Materiál pro hnízdění:

Na dno hnízda vložte tlustý karton, který absorbujete vlhkost. Poté hnízdečko vystelte materiálem pro hnízdění: vlna, bavlna, lýko, vata nebo suchý mech.

My-project-copy-1-(55).jpg

Vhodné umístění:

Umístěte hnízdo blízko rostlin a stromů, ideálně na jižní straně, aby bylo chráněno před přímým slunečním zářením, ale také mělo dostatek tepla. Ujistěte se, že místo je suché a nezaplavuje se deštěm.

Střecha a závaží:

Na čmelín umístíme stříšku s dostatečným přesahem, aby obstála v dešti i ve sněhu. Na střechu můžetepoložit závaží - poleno nebo kámen, aby střecha zůstala na svém místě, i kdyby trakaže padaly.

Trpělivost:

Obrňte se trěpělivostí a dejte přírodě dostatek času. Čmelákům může trvat poměrně dlouho, než si hnízdo "osvojí" a začnou ho používat. Může to trvat několik měsíců nebo i let. Případně můžete nalákat čmeláčí královnu.


Alternativní možnost s květináčem:

Na jednodušší výrobu čmelínu můžete také využít středně velký květináč. Zahrabejte ho dnem vzhůru do země, a to tak, aby odtokový otvor sloužil jako vstup. Na dno položte štěrk pro odvodnění a navrchu umístěte stříšku. Do květináče přidejte materiál pro hnízdění.

My-project-copy-1-(56).jpg

Závěr:

Stavba čmelína je skvělým způsobem, jak podpořit místní čmeláky a přispět k zachování biodiverzity. Tyto drobné opylovače mají zásadní význam pro naše ekosystémy i zemědělství. Postavte si svůj vlastní čmelín a přispějte k ochraně těchto cenných tvorů. Vaše úsilí se může stát krokem k záchraně čmeláků a s tím i k udržitelnější budoucnosti naší planety. Máte už na zahradě dopeček pro čmeláka? Pokud ano, pošlete nám fotky na naši facebookovou stránku!

 

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

SpinnerČekejte

Zaregistrujte se pro odběr newsletteru

Copyright © 1997 - 2023 Brudra s.r.o. All rights reserved.